anatomical sciences

پارگی پرده گوش

شرح بیماری

پارگی‌ پرده گوش عبارت‌ است‌ از پاره‌ شدن‌ پرده‌ نازک‌ گوش‌ که‌ قسمت‌های‌ داخلی‌تر گوش‌ را از گوش‌ خارجی‌ جدا می‌کند.

علایم‌ شایع‌


  • درد ناگهانی‌ درگوش‌
  • ناشنوایی‌ نسبی‌
  • خونریزی‌ یا ترشح‌ از گوش‌. ترشح‌ گوش‌ ممکن‌ است‌ در عرض‌ 48-24 ساعت‌ پس‌ از پارگی‌، شبیه‌ چرک‌ شود.
  • وزوز گوش‌
  • سرگیجه‌

علل‌


  • پاره‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌ به‌ دنبال‌ وارد کردن‌ یک‌ شی‌ء مثل‌ گوش‌ پاک‌کن‌ یا گیره‌ کاغذ برای‌ تمیز کردن‌ یا رفع‌ خارش‌ گوش‌
  • وارد آمدن‌ فشار ناگهانی‌ به‌ پرده‌ گوش‌ به‌ سمت‌ داخل‌، مثلاً در اثر سیلی‌، حادثه‌ به‌ هنگام‌ شنا یا شیرجه‌، یا وقوع‌ انفجار در نزدیکی‌ فرد
  • وارد آمدن‌ فشار ناگهانی‌ به‌ پرده‌ گوش‌ به‌ سمت‌ خارج‌ (مکش‌ به‌ سمت‌ خارج‌) مثلاً در اثر بوسیدن‌ گوش‌
  • عفونت‌ شدید گوش‌ میانی‌


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 11:30  توسط نازنین السادات بهشتی  | 

پیشگیری بهتر از درمان

از 12 سالگی به بعد دندان های برخی کودکان شیار های عمیقی دارد که مستعد پوسیدگی است؛ چرا که

مواد غذایی در آن گیر می کند و معمولا زود پوسیده می شود.

بنابراین یک سری کارها را باید برای پیشگیری از این پوسیدگی انجام دهند که در واقع این شیار ها را می

بندد. به این عمل، شیارپوشی یا فیشور سیلنت (fissure sealant)  می گویند.

مراجعه هر شش ماه یک بار به دندانپزشک و استفاده از مسواک و نخ دندان و جلوگیری از مصرف مواد قندی و

مواد چسبنده مثل پفک کمک می کند تا دندان سالم بماند.

دندان های مرتب

این دندان هایی که در می آیند خیلی اوقات نحوه قرار گرفتن شان نامرتب و یا بد شکل است که برای درمان

این موضوع یکی از رایج ترین روش ها، ارتودنسی است که اگر فک کوچک باشد یکی دو تا از دندان ها که

خیلی مهم نیستند کشیده می شوند و از این فضا برای مرتب کردن دندان های دیگر استفاده می شود. ولی

اگر مساله خیلی شدید نباشد و یا فرد تمایلی به انجام ارتودنسی نداشته باشد راه های جدیدی وجود دارد

که یکی از آن ها لامینیت است که در واقع یک پوسته ی چینی روی دندان قرار داده می شود که هم، شکل و

هم، رنگ دندان را اصلاح می کند و هم آن زیبایی که مدنظر فرد است را به وجود می آورد. با مواد هم رنگ

دندان(کامپوزیت) هم می توان فاصله را اصلاح کرد و یا بد رنگی یا کجی اش را اصلاح کرد.

 

 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ خرداد۱۳۹۱ساعت 20:34  توسط مژده اسدی نژاد  | 

آشنایی با آناتومی گردن

ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره و دیسکهای بین مهره ای است. این مهره ها با تحمل وزن سر، عامل حرکات متنوع آن نیز هستند. ریشه های عصبی مربوط به اندامهای فوقانی از میان مهره های گردن عبور کرده و سپس به نواحی بازو، ساعد و انگشتان دستان امتداد می یابند، عضلات بسیاری در ناحیه گردن وجود دارند، بعضی از آنها از ناحیه پس سری تا مهره های سینه ای کشیده شده اند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  ضعف های عضلانی، کشیدگی های عضلانی ناگهانی و بیش از حد، وضعیت های غلط در ایستادن، نشستن، خوابیدن و غیره می توانند عامل بروز دردهای ناحیه گردن باشند. دردهای گردن می توانند منشاء استخوانی، عضلانی و عصبی غیره داشته باشند.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۱ساعت 21:29  توسط اعظم عظیمی  | 

اناتومی حفره چشم

اوربیت ها یک جفت حفره ی استخوانی هستند که کره چشم،عضلات ،اعصاب، عروق و چربی همراه

آنها و بخش اعظم دستگاه اشکی (Lacrimal Apparatus) را در خود جای می دهند. دهانه ی

 اوربیت توسط دو چین متحرک و نازک موسوم به پلک محافظت می شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 10:49  توسط نازنین السادات بهشتی  | 

استخوان‌ فك‌ تحتانی‌ (Mandible)

استخوان‌ فك‌ تحتانی‌ یا مندیبول‌ یگانه‌ استخوان‌ متحرّك‌ جمجمه‌ می‌باشد كه‌ بااستخوان‌ تمپورال‌ مفصل‌ شده‌ و مفصل‌ تمپورومندیبولار را ایجاد می‌نماید. این‌ استخوان‌دارای‌ یك‌ جسم‌ نعل‌ اسبی‌ شكل‌ با تحدب‌ قدامی‌ می‌باشد و همچنین‌ دارای‌ دو بخش‌ عمودی‌به‌نام‌ شاخ‌ یا ramus می‌باشد كه‌ به‌ انتهای‌ خلفی‌ جسم‌ استخوان‌ اتصال‌ دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 10:40  توسط نازنین السادات بهشتی  | 

نمونه سوال اناتومی سر و گردن

۱-    قاعده مثلث submental  توسط کدام استخوان ایجاد می شود؟

الف) مندیبل ب) هیوئید ج) میلوهیوئید د) ماگزیلا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 9:49  توسط نازنین السادات بهشتی  | 

پریتال

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 0:22  توسط مژده اسدی نژاد  | 

تقسیم بندی ناحیه قدام گردن

 تقسیم بندی ناحیه قدام گردن:
قدام گردن به شكل مستطیلی  است كه ضلع فوقانی آن عبارت است از كناره تحتانی ماندیبول و  خطی كه این  زاویه را به  زائده ماستوئید استخوان تمپورال وصل كند.   ضلع داخلی  آن خط وسط در ناحیه گردن است و ضلع خلفی آن  را  كناره قدامی- فوقانی عضله تراپزیوس تشكیل می دهد.   حد تحتانی ناحیة  قدامی طرفی گردن نیز بواسطة  استخوان ترقوه و  مانوبریوم استرنوم  محدود می شود.   این وسعت مستطیل شكل   براساس بعضی عناصر و عضلات دیگر،   به چندین مثلث تقسیم می شود كه  به شرح ذیل  می توان از آن نام برد.
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۱ساعت 22:16  توسط نازنین السادات بهشتی  | 

رازگشایی از عجیب‌ترین آدم جان به در برده از صدمه مغزی

در سال ۱۸۴۵ میلادی، سرکارگری به نام «فاینس گیگ» که در یک پروژه احداث خط راه آهن مشغول به کار بود، در حال آماده کردن مقدمات کار برای منفجر کردن صخره‌ای در مسیر بود. در یکی از روزها، او در حال فشار دادن یک میله آهنی به حفره‌ای در یک صخره بود که مواد منفجره در آن کارگذاری شده بود، اما این کار باعث شد غفلتا جرقه‌ای ایجاد شود و انفجاری صورت بگیرد، انفجاری که میله آهنی یک متری را با شدت هر چه تمام‌تر به مانند نیزه‌ای به سمت سرش پرتاب کرد. میله آهنی از گونه او وارد سرش شد و از بالای سرش خارج شد. میله بعد از عبور کامل از سر او، ده متر آن سوتر پرتاب شد.

اما او که در آن زمان ۲۵ ساله بود از این جراحت وحشتناک جان سالم به در برد. پزشکان خرده‌ریزهای استخوان لای زخم او را تمیز کردند و حفره ایجاد شد در جمجمه او را ترمیم کردند. چند روز بعد به علت عفونت، فاینس گیگ به کما رفت، اما در حالی که نزدیکانش او را برای مراسم تدفین آماده می‌کردند، او از بستر برخاست و بهبود پیدا کرد.

متعاقب این حادثه، رفتار و شخصیت فاینس گیگ دگرگون شد، تا پیش از آن کارفرماها او را فرد کارا و مؤثری می‌دانسنتند، اما بعد از جراحت، او تبدیل به فرد دمدمی‌مزاج و بی‌ملاحظه و ناسزاگویی شده بود و از عهده کار مشترک با همکارانش برنمی‌آمد. او خشن شده بود و در موقعیت‌های اجتماعی رفتارهای نامتناسبی بروز می‌داد.

مورد عجیب آقای گیگ، در محافل پزشکی مطرح می‌شد، نورولوژیست‌ها از آن به عنوان مدرکی بر علیه عقیده کسانی استفاده می‌کردند که شخصیت را ساخته و پرداخته عملکرد مغز نمی‌دانستند.

گیگ بعد از آن مدت‌ها کارش این شده بود که با میله‌ای که حادثه را برایش به وجود آورده بود به شهرهای مختلف سفر کند و داستانش را برای مردم تعریف کند و از آنها پول بگیرد.

در سال‌های پایانی او در سانتا کلارا زندگی می‌کرد، تا اینکه در پی دوره‌ای از بیماری که در آن دچار تشنج‌های شدید می‌شد، در سال ۱۸۶۰ درگذشت.

جمجمه او در دانشکنده پزشکی هاروارد در موزه آناتومی «وارن» به همراه میله‌ معروف، نگهداری شد.

اما با گذشت ۱۵۰ سال از مرگ گیگ، پژوهشگران به این فکر افتادند که مدلی از آسیب راه‌های عصبی درست کنند. از آنجا که بافت مغز گیگ نگهداری نشده بود، کار دانشمندان خیلی دشوار بود. در سال ۲۰۰۱، اجازه اسکن جمجمه به دانشمندان داده شد اما اسکن انجام شده، مدتی در گوشه‌ای خاک می‌خورد و از آن استفاده علمی نشده بود.

به تازگی با استفاده از همین اسکن جمجمه گیگ را به صورت سه‌بعدی بازسازی کردند. دانشمندان با استفاده از این اسکن و اطلاعات دیگری مثل ابعاد میله یا واقعیت‌های بالینی مثل اینکه گیگ بعد از حادثه قادر به حرف زدن بود، تکه‌های پازل را کنار هم چیدند تا آسیب بافت‌های مغزی او را حدس بزنند.

در مرحله بعدی دانشمندان از مغز ۱۱۰ مرد با سن و سالی نزدیک به گیگ در هنگام حادثه، اسکن برداشتند، تا مدلی از مغز بسازند که با حفره جمجمه گیگ جور باشد. با استفاده از ترکیب این تصاویر، آنها نهایتا موفق با ایجاد مدل نهایی آسیب شدند.

طبق تحقیقات آنها میله از شیار پیشانی فوقانی قسمت پیشانی مغز در سمت چپ گذر کرده و به قشر مغز اینسولار رسیده است. شیار پیشانی فوقانی مسئول فرایند خودآگاهی است و قشر اینسولار هم احساسات را کنترل می‌کند.

برخلاف حدس‌های قبلی، میله از فضای بین دو نیمکره مغز عبور نکرده، بلکه وارد قسمت‌هایی از نیمکره راست مغز هم شده است.

برآوردها انجام شده نشان می دهند که ۴ درصد قشر مغز و ۱۱ درصد کل ماده سفید مغز گیگ در پی حادثه از بین رفته است.

آسیب ماده سفید در بخش پشیانی معز، می‌تواند منجر به بیماری دمانس یا زوال عقل شود و علایم گیگ هم تقریبا شبیه بیماران مبتلا به همین عارضه بود. این پژوهش‌ بینشی تازه از پیامدهای رفتاری متعاقب آسیب مغز، در اختیار ما نهاده‌ است.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۹ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 22:53  توسط الناز عادل زاده  | 

لنف سر و گردن

در  ناحیه سرو گردن مانند تمام نقاط دیگر بدن  مجاری و گره های  لنفاوی به دو دسته ‌  سطحی‌ و عمقی تقسیم می شوند‌(شكلهای 63-2  و 64-2).    عمده ترین گره های  سطحی ناحیه سر و صورت عبارتند از:

•  -   گره های   پس سری  (Occipital nodes) كه  لنف سطحی ناحیه پس سر را جمع‌آوری می‌كنند و آن را به ‌گره‌های عمقی فوقانی گردن منتقل می‌كنند.
• -   گره های پشت گوشی   (Retroauricular nodes)   كه مسئول جمع‌آوری لنف بخشی از پوست كاسه سر وناحیه خلف گوش و ماستوئید هستند.
 • -   گره های  پاروتید (Parotid nodes)  سطحی و عمقی   كه لنف ناحیه تمپورال و  ناحیه پیشانی را جمع‌آوری می‌كنند.
 • -   گره های بوكال  (Buccal nodes)  و ماكزیلاری   (Maxillary nodes)  كه در مسیر عروق  فاسیال  و  در مجاورت عضله بوكال  (بوكسیناتور) قرار دارند و  لنف جداره‌های طرفی بینی,   لب‌فوقانی و  گونه‌ها را جمع آوری می‌كنند.

لنف سر و گردن

 گره‌های سطحی  ناحیه گردن عبارتند از:
• -   گره های گردنی سطحی  فوقانی (Superior superficial cervical nodes)  كه   دركناره قدامی عضله  استرنوكلیدوماستوئید  قرار دارند و لنف گره های سطحی سر و صورت را دریافت می كنند. 
• -   گره های گردنی  سطحی تحتانی  (Inferior superficial cervical nodes)  كه در سطح مثلث اموكلاویكولار   قرار دارند و لنف گرههای فوقانی را دریافت می نمایند و خود به گره های پایین تر   یا به‌گره‌های عمقی تخلیه می‌شوند. 
• -   گره های  ژوگولودیگاستریك  (Jugulodigastric nodes) كه در مجاورت بطن خلفی دیگاستریك و ورید ژوگولار واقع شده و لنف ناحیه لوزه های كامی و قاعده زبان را دریافت می نمایند.
• -   گره های  ساب ماندیبولار  (Submandibular nodes) كه درمثلث  دیگاستریك قرار دارند  و لنف كف دهان،  بخش میانی زبان  و عناصر موجود در  این مثلث را جمع  آوری می كنند.
• -   گره های ساب منتال (Submental nodes)  كه لنف نوك زبان و پشت دندانهای پیشین را در كف دهان دریافت  می نمایند.

   گره‌های گردنی عمقی  عبارتند از:
• -    گره های  گردنی عمقی  فوقانی  (Superior deep cervical nodes)  كه در مجاورت حد فوقانی ورید ژوگولار داخلی قرار دارند و لنف نواحی عمقی سر و صورت و حلق را دریافت می كنند. 
• -    گره های  گردنی عمقی  تحتانی (Inferior deep cervical nodes) كه  در مجاورت حد تحتانی ورید ژوگولار داخلی قرار دارند و لنف گرههای گردنی سطحی فوقانی و تحتانی را   دریافت می‌دارند.  این گرهها در نهایت  در هر طرف لنف خود را به تنه لنفاوی گردنی  (Jugular trunk)  تخلیه می كنند كه در پیوستگاه ورید ژوگولار  داخلی و ورید زیر ترقوه به سیستم وریدی  تخلیه می شود.


+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 18:3  توسط مژده اسدی نژاد  | 

لوب فرونتال

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 18:42  توسط سعیده مزیدی  | 

اناتومی اندام های گفتاری

وظایف نیمکره های مغز و چگونگی تقویت و پرورش قابلیت های آنها

 

خوب نقاشی می کنید؟ اهل فلسفه هستید؟ شعر می گویید؟ عاشق ریاضی هستید؟ نمی توانید زود قانع شوید؟ خلاق هستید؟ زیادی منظم هستید؟ یا...؟ بسیاری از خصوصیت های فردی ما به نیمکره های راست و چپ مغزمان بستگی دارند و بسته به این که کدام یک از این دو توانمندتر باشند یا شما برای توانمندتر کردن کدام یک از آنها بیشتر تلاش کنید، نوع موفقیت های شما در زندگی رقم می خورد.
از همه مهم تر این است که بدانید اگر برای افزایش توانمندی های این دو نیمکره تلاش نکنید، ممکن است با گذشت زمان دچار افت کارکرد شوید.
به گزارش جام جم آنلاین پیش از آن که درباره عملکرد نیمکره های راست و چپ و شیوه های تقویت آنها گفتگو کنیم باید بخشی از اطلاعات را درباره مغز با هم مرور کنیم. بزرگ ترین بخش مغز مخ است که از دو نیمکره ظاهرا شبیه به هم تشکیل شده است.

دانشمندان در گذشته معتقد بودند عملکرد این دو نیمکره نیز مثل ظاهرشان به هم شبیه است اما بعدها به این نتیجه رسیدند که وظیفه هر نیمکره با نیمکره دیگر متفاوت است. هر انسانی توانمندی هایی دارد که با پرورش دادن و شکوفا کردن شان می تواند در زمینه های مختلف زندگی موفق شود، این که شما چه نوع توانمندی هایی داشته باشید بسته به میزان فعال بودن نیمکره های مغزی شماست، یعنی بسته به این که نیمکره راست مغز شما فعال تر باشد یا چپ تان، نوع توانمندی ها، علایق و رفتارهای تان متفاوت است.
از سوی دیگر اگر شما به نیمکره های مغزتان در طول زمان فرصت پیشرفت ندهید امکان دارد از قابلیت های فوق العاده آنها کاسته شود. موضوع بررسی وظایف نیمکره های مغز و چگونگی تقویت و پرورش قابلیت های آنها یکی از آن مسائلی است که سال هاست از سوی پژوهشگران مورد مطالعه قرار گرفته است و چندی پیش گزیده ای کوتاه از این پژوهش ها به وسیله گروه روان شناسی سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان منتشر شد که حتما برای شما هم جالب است.
چه خبر از نیمکره چپ
نیمکره چپ مغز ، سمت راست بدن را کنترل می کند. آدم هایی که نیمکره چپ قوی تری دارند معمولا عاشق ریاضیات و فلسفه می شوند. آنها استادان تجزیه و تحلیل هستند و به راحتی می توانند اعداد و ارقام را به خاطر بسپرند. آنها منطقی، منظم و سخنور هستند اما اگر از آنها بخواهید مقوله ای را با مثال و شکل برایتان تعریف کنند گیج و ناتوان می شوند، چون کلمات را بهترین روش انتقال مفهوم می دانند، اما با این همه ویژگی های خوب ممکن است در موسیقی و نقاشی و راه های خلاقانه چندان با استعداد نباشند.
چپ تان را دیوانه نکنید!
اگر نیمکره چپ قدرتمندی داشته باشید و بخواهید از ریاضی، فلسفه و مهم تر از همه نظم و ترتیب در زندگی غافل شود و اگر به جای جزئی نگری کل نگر شوید، نیمکره چپ  خود را سرکوب کرده است.برای آن که نیمکره چپ تان را قوی کنید باید به ریاضی و فلسفه برگردید. در طبیعت گردش کنید و از حس شنوایی تان برای بیشتر و بهتر لذت بردن کمک بگیرید. هر کار و هر مساله ای را به بخش های کوچک تر برای حل تقسیم کنید چون توانایی شما در جزئی نگری بیشتر از کلی نگری است.جدول و پازل حل کنید و برای هر روزتان برنامه ای مدون بنویسید. برای حفظ کردن از فیش برداری استفاده کنید. فن بیان و سخنرانی را تمرین کنید.
... و اما راستی ها


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 22:47  توسط سارا زارع  | 

آشنایی با آناتومی گردن

ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره و دیسکهای بین مهره ای است. این مهره ها با تحمل وزن سر، عامل حرکات متنوع آن نیز هستند. ریشه های عصبی مربوط به اندامهای فوقانی از میان مهره های گردن عبور کرده و سپس به نواحی بازو، ساعد و انگشتان دستان امتداد می یابند، عضلات بسیاری در ناحیه گردن وجود دارند، بعضی از آنها از ناحیه پس سری تا مهره های سینه ای کشیده شده اند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  ضعف های عضلانی، کشیدگی های عضلانی ناگهانی و بیش از حد، وضعیت های غلط در ایستادن، نشستن، خوابیدن و غیره می توانند عامل بروز دردهای ناحیه گردن باشند. دردهای گردن می توانند منشاء استخوانی، عضلانی و عصبی غیره داشته باشند.

● ساختار اسکلتی:

جزء ستون مهره ها می باشد که هفت مهره از سی و سه مهره را تشکیل می دهد .
در مهره های گردن اولین مهره ، اطلس نام دارد که دارای جسم مهره ای نمی باشد و به صورت یک حلقه استخوانی است . دومین مهره به نام اکسیس که به مهره اول متصل شده و موجب حرکات چرخش سر به چپ و راست می شود . مهره هفتم گردنی دارای بلند ترین زائده شوکی بوده و از بقیه مهره های گردن بلند تر است . در بخش خلفی گردن قابل لمس می باشد و در ضمن متمایز کننده مهره های گردنی یا پشتی است .

● آناتومی گردن

یکی از انعطاف‌پذیرترین نواحی در ستون فقرات، ناحیه گردنی (سرویکال) است. ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره و دیسک‌های بین مهره‌ای است. این مهره‌ها با تحمل وزن سر، عامل حرکات متنوع آن نیز هستند. ریشه‌های عصبی مربوط به اندام‌های فوقانی از میان مهره‌های گردن عبور کرده و سپس به نواحی بازو، ساعد و انگشتان دست امتداد می‌یابند. عضلات بسیاری در ناحیه گردن وجود دارند. بعضی از آنها از ناحیه پس سری تا مهره‌های سینه‌ای کشیده شده‌اند.
عروق خونی، اعصاب و ساختمان‌های بالاتنه را به سر متصل می‌کنند: سرخرگ کارتید، سیاهرگ وداجی، سیاهرگ نایی، سیاهرگ مهره‌ای، غده تیروئید، اعصاب گردنی و شبکه عصبی بازویی.

این ساختمان‌ها در فضای فشرده محدودی قرار گرفته‌اند. بنابراین اگر یک منطقه آسیب ببیند، احتمالا ساختمان‌های دیگری نیز از این آسیب متأثر می‌شوند. در نتیجه زمانی که با درد ناحیه گردن مواجه می‌شوید، این احتمال وجود دارد که علت این درد به منابع دیگری مربوط شود که از جمله آنها می‌توان به تورم گره‌های لنفاوی، برجستگی دیسک بین مهره‌ای (زمانی که دیسک گردن جابجا شود)، پیچ خوردگی رباط و کشیدگی عضله اشاره کرد. با این وجود کمتر اتفاق می‌افتد که راجع به اهمیت گردن فکر کنید. در ضمن وقت کمتری را به اجرای تمرینات تقویتی گردن اختصاص می‌دهید. تنها کسانی که از اهمیت این موضوع آگاه دارند، ورزشکارانی هستند که رشته ورزشی آنها مستلزم تماس بدنی است.

● ساختار عضلانی:

عضلات جناغی چنبری پستانی ، طویل گردنی ، راست راسی قدامی ، طویل راسی و نردبانی خلفی، میانی و قدامی ، عضلات موجود در این ناحیه می باشد که حرکات تا شدن ، باز شدن و چرخش ها را برای سر شما امکان پذیر می کنند .
قوی کردن این عضلات می تواند تا حدی از درد در ناحیه گردن در میانسالی را کاهش دهد
تفاوت عمده‌ای میان عضلات گردن و عضلات اندام‌ها وجود دارد. در مورد اندام‌ها باید گفت که یک عضله (نظیر عضله بازویی چپ) به مجموعه‌ای از استخون‌ها (واقع در بازوی چپ) متصل است. برخلاف آنچه گفته شد عضلات گردن روی یک ساختمان کلی (نظیر جمجمه یا مهره‌های گردن) فعالیت می‌کنند. به این منظور، عضلات طرفین گردن طوری قرار گرفته‌اند که یک عضله در هر طرف گردن وجود دارد. گردن مرکب از چند عضله مختلف است. اما فقط چند تا از آنها به تنهایی روی مهره‌ها فعالیت می‌کنند. در این جا راجع به عضلاتی که حنجره(حاوی طناب‌های صوتی) و حلق (گلو) را تحت کنترل قرار می‌دهند بحث نمی‌کنیم.

● عضله ترقوی- ماستوئیدی

نام این عضله حاوی اطلاعات ارزنده‌ای است. زیرا محل استقرار سر ثابت و متحرک این عضله را به خوبی نشان می‌دهد. این عضله دو طرفی از دو منطقه جناغ سینه و ترقوه شروع می‌شود. ترقوی به طرف بالا و پهلو امتداد داشته، به زایده ماستوئیدی استخوان گیجگاهی متصل بوده و سر متحرک این عضله را تشکیل می‌دهد. برجستگی کوچکی که در قاعده جمجمه و پشت گوش احساس می‌کنید محل دقیق زایده مستوئیدی را به خوبی نشان می‌دهد. زمانی که یکی از عضلات ترقوی- ماستوئیدی فعال می‌شود سر به طرف عضله فعال کج می‌شود. زمانی که دو عضله با هم فعالیت می‌کنند گردن به جلو خم می‌شود و این عمل از طریق حرکت چانه به طرف سینه میسر می‌شود.

● عضله مهره‌ای رأسی

این عضله، بخشی بزرگ و فوقانی (به طرف سر) عضله مهره‌ای را تشکیل می‌دهد که در قسمت اعظم طول بخش میانی پشت امتداد دارد. بخش رأس (سر) عضله مهره‌ای از طرفین زایده‌های خاری (برجستگی وسط مهره) قفسه منشعب شده و در محل اتصال به زایده ماستوئیدی، سر متحرک عضله را تشکیل می‌دهد. زمانی که دو عضله چپ و راست با هم فعالیت می‌کنند، گردن و سر کشیده می‌شود.

● عضله نردبانی قدامی

عضله ترقوی- ماستوئیدی، عضلات نردبانی قدامی، میانی و خلفی را تا حدی پوشش می‌دهد. عضله نردبانی قدامی از زایده‌های عرضی (برجستگی کناره‌های هر مهره) بخش میانی ۳ یا ۴ مهره گردنی سرچشمه می‌گیرد. این عضله به طرف پایین و پهلو کشیده شده و سر متحرک آن در ناحیه دنده اول به وجود می‌آید. عمل این عضله سبب می‌شود منطقه گردنی ستون مهره‌ها خم شود.

● عضله نردبانی میانی

عضله نردبانی میانی بزرگ‌تر از سایر عضلات نردبانی است. سر ثابت آن در ۶ مهره گردنی قرار دارد. عضله نردبانی میانی نیز همچون عضله نردبانی قدامی به پایین و پهلو کشیده می‌شود و سر متحرک آن در دنده اول قرار دارد. بین دو عضله نردبانی میانی و قدامی، روزنه‌ای وجود دارد که توسط اعصاب و عروق خونی مهمی که به عضلات بازو و بالاتنه کشیده می‌شوند، پر می‌شود. عمل این عضله سبب می‌شود مهره‌های گردنی خم شده و به طرف مخالف بچرخند (عضلات سمت چپ، سر را به طرف راست می‌چرخانند).

● عضله نردبانی خلفی

معمولا عضله نردبانی خلفی کوچک‌تر از دو عضله نردبانی دیگر است. این عضله از پشت زایده عرضی ۲ یا ۳ مهره گردنی تحتانی منشعب می‌شود. عضله نردبانی خلفی به طرف پایین کشیده شده، بین عضله نردبانی میانی و عضله بالا برنده کتف قرار گرفته از دنده اول عبور کرده و با دنده دوم یا سوم ارتباط پیدا کرده و سر متحرک این عضله را تشکیل می‌دهد. این عضله، مهره‌های گردنی را منقبض کرده و می‌چرخاند.

● عضله طویل

نام این عضله به این علت انتخاب شده است که جزو عضلات دراز بدن است. در واقع عضله طویل، بخش فوقانی عضلات راست کننده مهره‌ها را تشکیل می‌دهد. این عضله از زایده عرض مهره‌های گردنی شروع شده و در زایده عرضی مهره‌های فوقانی (به طرف بخش فوقانی سر)، سر متحرک عضله را به وجود می‌آورد. زمانی که عضله طویل یک طرف گردن فعالیت کند، گردن به پهلو خم می‌شود؛ اما زمانی که هر دو عضله طویل با هم فعالیت کنند، عضله را نیز می‌کشند.

●  اعصاب جلوی گردن :

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پوست روی عضله ی  Trapezius  در پشت گردن و پوست پشت کاسه ی سر تا ورتکس شاخه های خلفی c2 تاc5 را به صورت سگمنتال دریافت می کند.

عصب اکسیپیتال بزرگ ( ( Great  Occipital  Nerve   ازشاخه ی خلفی عصب c2 جدا می شود.

پوست جلوی گردن و همچنین طرفین گردن شاخه های قدامی اعصاب  c2 تا c4 را از طریق شاخه های گردنی دریافت می کند. ضمنا این شاخه هااز زیر کنار خلفی   Sternocleidomastoid ظاهر می شوند.

عصب اکسیپیتال کوچک (Lesser  Occipital  Nerve ) ازc2 بعد از دور زدن عصب شوکی در طول کنار خلفی عضله ای استرنوکلید و ماستویید به بالا می اید تا به پوست بخش خارجی ناحیه ی  Occipital  و سطح داخلی لاله ی گوش وارد می شود.

عصب جلدی عرضی (Transverse Cutaneous Nerve) ازc2  و c3 از پشت بخش میانی کنار خلفی عضله ی استر نو کلید ماستویید ظاهر می شود. سپس در عرض عضله به جلو آمده و با دادن شاخه هایی به پوست سطوح قدامی و خارج گردن از تنه ی ماندیبل تا جناغ ادامه می یابد.

عصب سوپراکلا ویکولار (Supraclavicular Nerve ) ازc3 و c4 از زیر کنار خلفی عضله ی استرنو کلید و ماستوئید ظاهر می شود ودر نیمه ی خارجی گردن به پایین آمده و باعبور از روی دیواره ی قفسه ی سینه و ناحیه ی شانه تا سطح دنده ی دوم پایین می آید.

●  عصب سوپراکلاویکولار

سوپراکلاویکولارداخلی که از روی انتهای داخلی ترقوه عبورکرده وبه پوست تا صفحه ی میانی عصب دهی می کند.
سوپراکلاویکولاربینا بینی که ازروی بخش میانی تر قوه می گذرد وبه پوست دیواره ی قفسه ی سینه وارد می شود.
سوپرا کلاویکولار خارجی که از روی انتهای خارجی ترقوه می گذرد وبه پوست روی شانه و نیمه ی فوقانی عضله ی دلتوئید وارد می شود همچنین به سطح خلفی شانه تا خار کتف نیز عصب می دهد .

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۶ دی۱۳۹۰ساعت 12:12  توسط عاطفه کرمخانی  | 

استخوان شناسی سر و گردن

برای دریافت اسلاید های استخوان شناسی سر و گردن به آدرس زیر مراجعه کنید

                                                                 http://www.4shared.com/folder/0huIb1so/_online.html

 مدرس:خانم دکتر پیغمبری

+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ دی۱۳۹۰ساعت 9:20  توسط گروه آناتومی  | 

آناتومی گوش

دیدکلی

گوش از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است. امواج صوتی مراحل مختلفی را درون گوش طی می‌کنند تا به اعصاب شنوایی تبدیل شوند. هر کدام از اجزای گوش درونی را این امواج تاثیر گذاشته (تقویت، جمع آوری ، تغییر فرکانس ، انتقال و...) و به اعصاب شنوایی می‌رسند. ساختمان گوش از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است.

گوش خارجی میانی وداخلی

                              


                           


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۴ دی۱۳۹۰ساعت 23:36  توسط پریسا مهدوی  |